Sposoby na KACA według BARMANA

Dziś przedstawię Tobie Barmańskie sposoby na kaca. Naukowcem nie jestem. Gastrobanda jednak ma pod ręką bardzo dużo zasobów, aby testować skuteczność walki z kacem. Toteż warto mi zaufać, zapraszam do lektury.

Nie bez powodu Barmani piją podczas zmiany, a jeszcze częściej/więcej po pracy. Na następny dzień towarzyszy nam szkoła przetrwania.


To ćwiczy charakter.

Musimy być silni psychicznie. To przygotowuje nas do prawdziwego życia z upierdliw….ekhem wymagającymi gośćmi. Jak to mawiają tatuaże praskich wojowników: “Never don’t give up”

Kac morderca podczas pracy.

Pamiętam jeden z pierwszych razów w Lorelei, fajnej klubokawiarni, która przerodziła się w zacny koktajlbar dzięki świetnym barmanom. To było moje pierwsze miejsce pracy, gdzie wskoczyłem na pozycję Barmana. Wtedy jeszcze pracowałem ze starą ekipą, która lubiła codziennie po pracy upijać się za zdobyte napiwki. 

Następny “poranek” był bardzo ciężki, co pomieszałem dzień wcześniej, to moje. Zero przestrzegania jakichkolwiek zasad spożywania alkoholu. No i przyszedł czas zmierzyć się z giga kacem w pracy. Czekam po 17-tej na przystanku tramwajowym, w kapturze, czarnych oksach. Błądząc rękami po barierkach wczłapałem się na wolne siedzenie. Jechałem ze spuszczoną głową i zarzekając się w myślach, że TO JEST KURNA OSTATNI RAZ jak tyle chleje!

Kołysząc się na zakręcie spojrzałem przed siebie, a tam kolejny trup. Wygląda dosłownie tak samo zmarnowany jak ja. On też uniósł głowę. 

Oo… siem… siemasz … Maciek.

To kolega Barman, z którym się tak upodliłem. A więc nie jestem sam. To było krzepiące. 

Za wiele nie porozmawialiśmy, bo głowa pulsuję i ptaki ćwierkają za głośno!

Wchodzimy do pracy.

PIERWSZA POMOC:

 1. Nawodnienie. 

Jeśli nie masz pod ręką elektrolitów, to najlepiej przygotuj sobie dużą szklankę wody, dodaj 60ml soku z cytryny oraz 20-30 ml syropu cukrowego. Powtórz jeszcze kilka razy w ciągu dnia.

 1. Espresso z sokiem z cytryny/ limonki. 

Proporcja 50/50. Nie jest to pyszne połączenie. Ale bardzo skuteczne. Taka kawa postawi Cię na nogi i rozjaśni umysł. Możesz wypić świeżo na gorąco lub z kostkami lodu.

Będąc w pracy nie mogę stać i użalać się nad sobą. W tym momencie robię produkcję, planuję dzień. Wszelkie rezerwacje, zatowarowanie.

 1. Kolejna metoda: Na kaca najlepsza jest praca. 

Zaciśnij zęby i nie kłóć się ze mną. Wiem, że jest ciężko! nie trzeba było chlać do rana, bez nawadniania się. Skazałeś się na wyrok, gdy po piciu mocnych alkoholi, na koniec sięgnąłeś po piwo. To był Twój gwóźdź do trumny! Taka prawda. Dlatego teraz weź się do pracy i rozchodź ten ciężki stan.

DRUGA POMOC:

Klin! Czym się strułeś, tym się lecz.

Dobrze słyszysz. Bez tego ani rusz. Wiem, że nie możesz patrzeć na alkohol. Musisz jednak wlać sobie małą szklankę zimnego soczystego PIWA. Nawet jak nie możesz, to musisz! No już, zdejmij porcelanową filiżankę z ekspresu i wlej sobie niepostrzeżenie miarkę złocistego płynu. Są to na prawdę pomagające sposoby na kaca. Testowane wielokrotnie. Co prawda, każdy organizm jest inny. Pamiętaj, by znaleźć w moich metodach te, które działają na Ciebie.

Wypij jakby to była zielona herbata. Nie mów, że nie czujesz się teraz lepiej?

*Jeśli nie jesteś w pracy, to nie pogardziłbym jakąś dobrą nalewką z cytryny lub pigwowca.

Dokładnie tak. Zaczynasz wracać do życia! Głowa się trochę rozkołysała. Myślisz sobie: DAM RADĘ!

Jest to idealny moment na:

TRZECIĄ POMOC

 1. Tłuste śniadanie 

lub 

 1. Krwawa Mary (Bloody Mary).

Ewentualnie oba. Zakładam, że możesz nie mieć jeszcze ochoty na jajecznicę na boczku lub domowego żurku. Ale wiedz, że jest to najlepszy wybór na rekonwalescencję. Często pracując w restauracjach, wspólnie z kucharzem sobie wzajemnie pomagaliśmy. Ja kręciłem pomidorową mary, dobrze doprawioną, a on dla mnie pyszny posiłek. Jak cierpieć, to razem 🙂

Przejdźmy jednak do Krwawej Mary.

Receptura Bloody Mary, najlepszego koktajlu na kaca
Receptura na Bloody Mary

Specjalnie dla Ciebie nagrałem swoją wersję tego koktajlu, który jest najlepszym wyborem na pobudzenie żołądku po zakrapianym wieczorze. Gdy ktoś z gości pyta się mnie o sposoby na kaca, zawsze proponuję ten koktajl.

Stworzyłem go ze składników, które zazwyczaj przechowujemy w lodówce. Klasycznie dodaje się dodatkowo sos Worcester oraz Tabasco. Jeśli posiadasz? to proszę bardzo.

Ja swoją interpretację na KRWAWĄ MARY przedstawiam w poniższym filmie:

Krótko o Krwawej Mary:

Jeśli chodzi o historię koktajlu Bloody Mary/ Krwawa Mary, to jest ona zawiła. Tak to zwykle bywa przy koktajlach stworzonych dziesiątki lat temu. Najciekawszą historią jaką można przeczytać o tym koktajlu jest o tym jak Ernest Hemingway we Francuskich hotelach rozpijał właśnie ten czerwony napój i prawdopodobnie w dużej mierze go spopularyzował. Hemingway chciał ukryć fakt codziennego picia alkoholu przed swoim doktorem, a co ważniejsze, nawet przed swoją żoną Mary. Przyprawiona wódka z sokiem pomidorowym sugerowała, że jest to zwykły koktajl witaminowy, no ale nie był taki zwykły. 

Wtedy to głównymi składnikami Krwawej Mary była wódka, sok pomidorowy, sól selerowa, sos worcester, sok z cytryny i pieprz kajeński.

Chronologia wydarzeń jednak mówi co innego. To Paryski Barman Fernand „Pete” Petiot, prawdopodobnie był twórcą tego przepisu. Gdy w latach 1920 do Francji przywędrowała wódka z Rosji, dopiero testowano ten alkohol i próbowano łączyć z innymi dodatkami. Metodą prób i błędów Pete przez ponad rok miksował różne wersje z wódką. Częstował swoich amerykańskich gości swoimi propozycjami. Bawili się dosyć mocno, odbijając sobie stan prohibicji, który panował w ich kraju. Koktajl zdobył duże zainteresowanie, dlatego Barman Pete poprosił gościa o radę na nazwę tego napitku. Na genezę nazwy Bloody Mary jest oczywiście kilka wersji. Ja jednak wierzę, że nazwano go na cześć pewnej zakochanej kobiecie, która spędzała wiele wieczorów czekając na swoją miłość, która nigdy nie dotarła.

Dla mnie jest to koktajl iście śniadaniowy. Możemy go wzbogacać wieloma składnikami według upodobań. Prawię tak jak jajecznicę.

CZWARTA POMOC

Dużo witamin. Może być w formie świeżych soków (Cytrusy, pomidory, seler).

Możesz również zbudować koktajl witaminowy, który będzie pełen wartościowych składników. 

Przetestuj mój koktajl witaminowy:

Na koniec dodam, że alkohol wypłukuje z Ciebie mnóstwo witamin i minerałów. Zadbaj o odpowiednią suplementację przed i po piciu. Podstawowe witaminy, które koniecznie warto przyjąć to MAGNEZ, C, D, K, B6 i B12. Dalej możesz dodać ALA, ASHWAGHANDA, CoQ10, CHOLINA, EGCG itp. Nie zaszkodzi, a na pewno pomogą poczuć się lepiej.

RADY NA PRZYSZŁOŚĆ:

 1. Przed przystąpieniem do picia, zjedz porządny posiłek. Najlepiej tłusto. Idealnie jakbyś trafił na domowy rosół.
 2. Aby zmniejszyć objawy kaca, pij czyste alkohole takie jak wódka, rum, gin. Po nich najmniej przechorujesz.
 3. Pij dużo wody. Ogranicz napoje słodkie i gazowane. 
 4. Procentami zawsze idź w górę. Nie kończ picia wódki mały piwem. Trzymaj się jednej grupy alkoholi.
 5. Jedz w trakcie. Nie pij na pusty żołądek.
 6. Lepiej pić częściej, ale mniejsze porcję. Na bieżąco kontrolujesz stan upojenia.
 7. Wstawaj od stołu, przejdź się na świeżym powietrzu.
 8. Nie pal za dużo papierochów.
 9. Napij się dużo wody także przed snem.
 10. Poczęstuj się witaminami (C, ZMA, D)Więcej o witaminach

Każdy jest kowalem swego losu, bawi się jak chce. Nie mnie to zmieniać. Pamiętaj tylko o tym, że alkohol w nadmiarze jest trucizną. Drogi czytelniku, bądź świadomy tego, że warto minimalizować negatywne skutki weekendowej balangi. Zastosuj powyższe rady, poświęć także czas na własny reaserch, bo zdrowie jest cennym zasobem. 

Podziel się swoimi sposobami na kaca. Zapraszam do komentowania wpisu oraz mojego filmu o Krwawej Mary.

Dowiedz się czegoś o mnie.

Wejdź na kanał YT maska barmana

Twórz wspomnienia.

Twój Tejsti. Jeszcze trzeźwy.

Sposoby na KACA według BARMANA

Jeden komentarz do “Sposoby na KACA według BARMANA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę